top of page

Auto Tune Nedir?Autotune görsel


Genelde ton ayarlama aracı olarak bilinen Auto Tune müzik endüstrisini değiştiren en büyük araçlardan biri olmuştur. Geçtiğimiz son 20 yılda sanatçıların kendini farklı bir şekilde ifade etmelerine olanak sağlayan Auto Tune nedir, nasıl kullanılır onu inceleyelim.


Auto-Tune, kaydedilen vokallerin ve enstrümanların tonlarını değiştiren bir ses işleme aracıdır. 1990'ların sonunda kullanıma sunulan Auto Tune, Antares Audio Technologies tarafından ortaya çıkarılmıştır. Piyasaya çıktığı andan itibaren pop,hip hop, elektronik müzik camiasında büyük bir etkisi olmuştur.


Ton ayarlamada kullanılan ve vokallerin yaratıcı manipülasyonunda rol alan Auto Tune sanatçıların şarkılarını nasıl yaptıkları konusunda günümüzde prodüktörler tarafından en çok kullanılan araçlardan bir tanesidir.


Auto Tune Nasıl Çalışır?


 Auto tune, gelen ses sinyallerini analiz ederek onların gerçek zamanlı olarak notalarını belirleyen bir araçtır. Gelen sesin notasını belirledikten sonra, sesi seçmiş olduğunuz en yakın notaya ayarlar.


Ayrıca retune speed seçeneğini kullanarak, Auto Tune da notayı ne kadar hızlı bir şekilde seçilen notalara ayarlayacağınızı seçebilirsiniz. Hızlı bir retune speed vokallerinizin robotik olmasına, veya düşük bir retune speed vokallerinizin daha doğal olmasına neden olur.


 

Comments


bottom of page