top of page

FL Studio İçin Gerekli 10 Tavsiye


FL studio yazısı


Image Line tarafından geliştirilmiş FL Studio birçok prodüktör ve şarkı yazarı tarafından kullanılan en popüler programlardan birisidir. Kolay arayüzü ve görsel düzeni açısından öne çıkan FL Studio, pluginleri ve Vstleri açısından da zengin seçenekler sunar.


 Bu yazımızda FL Studio için 10 adet tavsiyede bulunacağız.
Kayıt Almıyorken Çaldığınız Melodileri Midi Olarak Geri Almak


Midi klavyeniz Fl Studio’ya bağlı ve kayıt almıyorken çok güzel bir melodi mi çıkardınız? Ancak hangi notlara bastığınızı hatırlayamıyor musunuz? Çözümü var. Fl Studio 30 dakikaya kadar girilmiş olan tüm midi notaları kaydediyor.


Bu notalara erişmek ve geri getirmek için

Tools>Dump Score Log To Selected Track seçeneğini seçinPerformans Optimizasyonu


Eğer çok fazla vst ve pluginin aynı anda çalışmasını gerektiren bir projenin üstünde çalışıyorsanız ve programınızdan click sesleri geliyorsa, oynata bastığınızda takılmalar oluyor ise bu işlemcinizin çok yüklendiği anlamına geliyor.

 Bunu önlemenin bir yolu da, yazdığınız melodilerin wav çıktısını alıp bir ses dosyası gibi kullanmak. Ancak bunu yaptığınızda yazmış olduğunuz midi yi tekrardan düzenleyemiyorsunuz. Neyse ki vstleri silmeden de işlemcinizi rahatlatmanın birkaç yolu var.


 İlk adım Plugin veya Vst arayüzünü düzgün bir şekilde kapatmış olmak. Arayüz açıkken başka bir yere tıklamak o arayüzü gizleyebilir ancak kapandığı anlamına gelmez. Arka planda sürekli çalışır durumdadır ve işlemcinizi kullanmaya devam eder. Tüm pluginleri kapatmanın en hızlı yolu View Menu>Close all plugin windows seçeneğidir.

 

Bir diğer seçenek ise Smart Disable dır. Bu seçenek açık olduğunda ses çıkarmayan, kullanılmayan Vst yada Pluginler kapatılır. Mesela şarkının sadece belirli bölümlerinde çalan çok işlemci gerektiren bir synth plugini, çalmadığı zaman kapatılır ve çaldığı zaman açılır.


Bu seçeneği aktive etmek için

Tools>Macros>Misc>Switch Smart Disable For All Plugins seçeneğini seçebilirsiniz.FL studio penceresi


Piano Roll’a Gam (Scale)  Eklemek


Eğer şarkınızın melodisini belirli bir gam içerisinde yazacaksanız, Piano Roll’da stamp ikonuna tıklayabilirsiniz. Stamp ikonuna tıklayarak Minor, Major veya melodik herhangi bir gamı tutup sürükleyerek piano roll’a atabilirsiniz.


Patternları ve Sampleları Özelleştirme


 Eğer orjinal versiyonunu etkilemeden değiştirmek istediğin sample veya patternin varsa, bir yolu o sample veya patternin klonunu oluşturup o klonu özelleştirmektir. Bunu yaparak, orjinal versiyonunu etkilemeden pattern’i veya sample’ı değiştirebilirsin.


Bir sample’ı özelleştirmek için sample’ın sol üst kısmındaki ufak ikona tıklayarak Make unique seçeneğini seçin.
Sesi Midiye Çevirmek - Sesi Notalarına Ayırmak


 Fl Studio’daki ses dosyaları notaya çevirilebilir. Ses dosyasını midiye çevirmek için, sample’ın sol üst köşesindeki dalga ikonuna tıklayın. Karşınıza bir menü çıkacak. Bu menüde Edit Sample’a basarak ses düzenleme programı olan Edison’u açın. Edison’u açtıktan Tool ikonuna tıklayarak seçenekleri açın.


Buradan Analysis bölümüne giderek Convert to score and dump to piano roll u seçin. Önceden seçmiş olduğunuz Pattern’a sesiniz midi olarak dönüştürülecektir.Edison ekranıAutomation Clip Oluşturmak


 Automation Clip’ler pluginler içerisindeki yada arayüzlerdeki butonları, ayarları zamanla kontrol etmenize yarayan araçlardır. Automation Clip oluşturmak için, istediğiniz butona sağ tıklayıp Create automation clip seçeneğini seçebilirsiniz.

 Bazı pluginlerde bu seçenek mümkün olmayabilir. Ancak yine de automation clip oluşturmak mümkün.


Bunun için Tools>Last Tweaked>Create Automation Clip seçeneğini seçerek en son oynama yaptığınız buton için automation clip oluşturabilirsiniz.FL Studio penceresiMidi Notalarını İnsan Eliyle Çalınmış Gibi Düzenlemek


 Piano Roll’daki notalarınıza ve midilerinize insan eliyle çalınmış gibi bir hava katmak istiyorsanız (Windows) Alt-R tuşlarına, (Mac) Option-R tuşlarına basarak açılan arayüzde Velocity (Ses Şiddeti), panning (Stereo bilgisi) ve release (Sesin süresi) ni ayarlayabilirsiniz.FL studio penceresiMidi ve Stems Export Etmek

 

 Projenizdeki midi leri çıkartmanız için önce programı hazır etmeniz gerekli. Bu Tools>Macros>Prepare for MIDI export seçeneğiyle yapılır.


Bu seçeneği seçtiğinizde projenizdeki bütün kanalları MIDI Out kanalları haline getirir ve bu işlem geri alınamaz. Çıkan pencere ye onay verdikten sonra File>Export>MIDI File seçeneğini seçin ve bütün kanallarınızın midi halini çıktı olarak almış olacaksınız.

 

Projenizdeki stemleri (Trackleri) ayrı ayrı çıktı olarak almak isterseniz, bu genellikle mix ve mastering için bir başkasına şarkınızı yollamak istediğinizde ya da farklı bir DAW da açmak istediğinizde yararlıdır, en kolay yolu, her bir sesi farklı mixer kanallarına atadıktan sonra File>Export>Wav seçeneğini seçip dosyanıza bir ad verin ve continue ye basın. Bu son aşama olan Render aşamasını açacaktır. Miscellaneous bölümünün aşağısında olan Split Mixer Tracks seçeneğini seçin. Bu seçenek ile birlikte mixer kanallarınızdaki her bir ses ayrı ayrı export edilecektir.FL Studio penceresiPatternleri Teker Teker Birbirinden Ayırmak


 Diyelim ki 16 bar uzunluğunda farklı seslerden meydana gelen bir pattern oluşturdunuz ancak her bir sesi ayrı ayrı kullanmak istiyorsunuz. Çözümü her bir sesi farklı patternlere atamak. Kes-yapıştır yaparak zaman kaybetmek yerine bu kısayolu kullanabilirsiniz.


Oluşturmuş olduğunuz patternin sol tarafındaki seçenekler kısmına tıkladığınızda açılan menüde Split By Channel seçeneğine tıklayın. Bu seçenek her bir sesi farklı patternlara ayırarak aranje yaparken kullanmanızda yardımcı olacaktır.FL StKolabrasyon’u Daha Kolay Hale Getirin


Diğer sanatçılarla ortak bir şarkı mı yapmayı planlıyorsunuz? Şarkınızdaki stemleri, kanalları teker teker çıktı almak yerine direkt .zip dosyası olarak export edebilirsiniz.


Bunun için File>Export>Zipped Loop Package seçeneğini kullanabilirsiniz.
Comments


bottom of page