top of page

EQ (Ekolayzer) Nedir, Nasıl Kullanılır?


ekolayzer görseli

Sektördeki prodüktörlere ve ses mühendislerine en çok kullandıkları araç nedir diye sorsak, büyük ihtimalle EQ yanıtını alırız. Peki EQ Nedir? Nerelerde kullanılır? Gelin beraber inceleyelim.
EQ Nedir?


 Ekolayzer veya EQ sesi düzenlemek için kullanılan en önemli araçlardan bir tanesidir. Sesin içerisindeki frekanslardan istenilen frekansları kesmek, öne çıkarmak veya bastırmak için kullanılır. EQ kullanılarak ses, kusurlarından ayıklanabilir veya duyulmayan frekansları öne çıkarılarak ses içerisinde oynama yapılabilir.EQ’yu Nasıl Kullanmalıyım?


 Mesela bir Kick sample da düşük frekansları arttırark şarkı içerisinde daha duyulabilir ve baskın olması sağlanabilir. Aynı şekilde bir Snare sample yüksek frekanslarını kaldırarak, doğal olarak yüksek frekanslara sahip Hi-Hatlerin şarkı içerisinde daha rahat duyulması sağlanabilir. Ya da Vokal kaydında eğer “s” veya “t” sesleri çok öne çıkıp dinleyiciyi rahatsız ediyorsa, bu seslerin bulunduğu frekanslarda kesinti yaparak daha düz bir vokal elde edebiliriz. Bunlar gibi benzer durumlarda veya daha çok birçok durumda EQ kullanabiliriz.EQ Frekansları Nelerdir?


Sub-Bass: 20 hertz ile 60 hertz arasındadır. Bu alanda yapılacak doğru miktarda arttırma şarkınızın düşük frekanslarında bir dolgunluk sağlayabilir. Ancak çok fazla arttırma yapmak şarkıda çamurlaşmaya ve karmaşıklığa neden olur.


Bass: 60 hertz ile 250 hertz arasındadır. Bassın fazla olması kulağa güzel gelebilir ancak şarkınızın diğer kısımlarını baskılayabilir. O yüzden bu bölgede EQ kullanırken şarkının genel dengesini de göz önünde bulundurmamız gerekli.


Low-Mids: 250 hertz ile 1500 hertz arasındadır. Bu frekans aralığı genellikle sesin sıcaklığı ve atmosferi ile ilişkilidir ancak bu alanı işgal eden çok fazla enstrüman vardır. Bu enstrümanlar arasında frekans çatışmasına neden olmamak için hangi enstrümanlarda kesintiye gidilip hangi enstrümanlarda bu bölge arttırılacak dikkatli olmalıyız.


High-Mids: 1500 hertz ile 4000 hertz arasındadır. Şarkınızda birden çok sayıda Synth kullanıyorsanız bu alanda kalabalıklaşma olabilir. Bu frekans aynı zamanda birçok perküsyonun veya kicklerin punchy olması için arttırılma noktasıdır.


Presence: 4000 hertz ile 7000 hertz arasındadır. Bu frekansı arttırmak sese açıklık kazandırabilir. Ancak çok fazla arttırma yapmak şarkıyı yorucu hale getirebilir.


Brilliance (Noise): 7000 hertz ile 20000 hertz arasındadır. Kullanım olarak presence’a yakındır ancak üst frekansları genellikle “hiss” ve “noise” dır.Comments


bottom of page