top of page

XLR Kablosu Nedir ve Nerelerde Kullanılır?xlr kablo


XLR kablosu profesyonel ses kablosu çeşitidir. XLR açılımı X  connector, L locking connector ve R rubber connector kelimelerinin kısaltmalarıdır. Bu kablodaki en önemli özellik dip ses yapmamasıdır.


Dip ses hoparlörden sesi açtığımızda aldığımız kirli sese denilmektedir. Festival büyüklüğündeki organizasyonlarda ve club standartlarında kullanılan bir kablo çeşitidir. Dip ses yapmayan kablolar balanced dip ses yapan kablolar unbalanced olarak cihaz üzerinde adlandırılmaktadır.


XLR Kablosu male and female ( erkek ve dişi ) giriş olarak iki ayrılmaktadır. Male kısmı output olarak ses çıkışına female input olarak miksere bağlanır.xlr dişi kablo

xlr erkek kablo


Cihaz özelliğinde destekleniyorsa hem dj cihazına hem de miksere hoparlörle bağlantı rahatça yapılır. XLR kablosundaki ters frekans teknolojisi sayesinde kablo uzunluğu ne kadar artarsa artsın dip ses yapmaz.


Kablo tercihinde bulunurken altın uçlu olması kaliteli ses aktarımını öne taşımaktadır. Kablonun kalitesi de ayrıca önemlidir. Kablo içerisindeki iletkenin %100 bakır olması, içerisinde gerilmelere karşı koruyan ipliğin bulunmasıda önemlidir.

Comments


bottom of page