top of page

TRS Kablosu Nedir?


TRS kablosu 6.35 mm profesyonel jack girişidir. Müzik sektöründe oldukça sık kullanılan ve gerekli bir kablodur. Bu yazımızda TRS kablosunu inceleyeceğiz.


TRS Sektörde jack kablosu olarak ta isimlendirilmektedir. TRS tip, ring ve sleeve

kelimelerinin birleşmesinden oluşmaktadır. Bu kablonun en iyi özelliği dip ses yapmamasıdır.


Dip ses hoparlörden sesi açtığımızda aldığımız kirli sese denilmektedir. Festival büyüklüğündeki organizasyonlarda ve club standartlarında kullanılan bir kablo çeşitidir. Dip ses yapmayan kablolar balanced dip ses yapan kablolar unbalanced olarak cihaz üzerinde adlandırılmaktadır.


TRS kablosunun stereo ve mono özelliği bulunmaktadır. Üzerinde iki halka olduğu zaman stereo (TRS) tek halka ise mono (TS) olmaktadır. Bu şekilde ayırt edilebilir.TRS kablosu

TS kablosu


TRS kablosu genellikle enstrüman aletlerini miksere bağlamak için kullanılmaktadır. Elektro gitar, keman veya saz gibi.


TRS kablosu mixere bağlandığında mono ise mono kanala stereo ise mixerin stereo kanalına bağlanmalıdır. Enstrüman aletlerinin bağlanmasında mono TRS konnektörü tercih edilmektedir.


Kablo tercihinde bulunurken altın uçlu olması kaliteli ses aktarımını öne taşımaktadır. Kablonun kalitesi de ayrıca önemlidir. Kablo içerisindeki iletkenin %100 bakır olması, içerisinde gerilmelere karşı koruyan ipliğin bulunmasıda önemlidir.

Comments


bottom of page