top of page

Müzik Prodüksiyon Aşamaları Nelerdir?müzik prodüksiyon cihazları

Müzik prodüksiyonuna başlamak için ilk şarkınızı tamamlamak istiyorsunuz ancak hangi adımları atacağınızı mı bilmiyorsunuz? Bu yazımızda ilk şarkınızı yazmaya başlamanız için gerekli adımları sizin için listeledik. Şarkınızı taslak halinden, sosyal platformlarda yayınlanmaya hazır hale getirmeniz için şarkınız hangi aşamalardan geçmeli? Bu aşamalarda nelere dikkat etmelisiniz? Bu soruları kısaca cevapladığımız yazımıza bakabilirsiniz.Şarkı Yazmak:


 Prodüksiyona başlamadan önce aklımızdaki fikirleri not alarak büyük bir resim haline getirmek ilk adımdır. Bu aşamada şarkının sözlerini, melodisini, ritmini ve hangi konu etrafında şekilleneceğini düşünmelisiniz. Şarkı hakkında genel bir fikir edinmelisiniz.


Aranje:


 Bu kısımda ise şarkıyı duygu durumlarına göre bölümlere ayırıp, bu bölümler arasındaki ilişkiyi düzenlemelisiniz. Aranje şarkıyı ilgi çekici kılar. Şarkının türüne göre giriş, gelişme ve sonuç bölümlerini, hangi enstrüman veya hangi ses nerede olmalı nerede olmamalı bunlar üzerine yoğunlaşırız.


Kayıt Almak:


 Eğer şarkınızda bir canlı enstrüman veya vocal kullanmak isterseniz, sıradaki adımınız kayıt almak olacaktır. Bu işi genellikle stüdyolarda kayıt mühendisi yapar. Ancak siz de evinizde kolay bir şekilde kayıt alabilirsiniz.


Düzenlemek:


 Kaydınızı aldınız, şarkınızda kullanacağınız sesleri seçtiniz, şarkınızı bölümlere ayırdınız ve şimdi sıra düzenlemeye geldi. Şarkınızda bulunacak olan elementleri, aranjenize göre düzenleyin ve son aşamalar olan Mix ve Mastering için hazır hale getirin.


Mixing:


Bu kısım ise artık taslak olarak hazır olan şarkınızı, stereo durumu, genel ses düzeyi, ses efektleri bakımından canlandırdığınız kısımdır. Mix konusunda uzmanlaşmak iyi bir kulak ve yılların vermiş olduğu bilgi gereksinimi gerektirmesinden ötürü çoğu zaman düzenleme aşaması tamamlanmış şarkı, bu alanda uzmanlaşmış ses mühendislerine ücret karşılığında göndererek yaptırılır. Ancak kendiniz de bu alanda gelişerek kendi şarkınızı mixleyebilirsiniz.Mastering:


 Son olarak, artık mixi tamamlanmış şarkınızın ses seviyesini ve dengesini, yayınlayacağınız platforma uygun hale getirmek için mastering bölümüne geçilir. Bu kısım da teknik bilgi gerektirdiği için genellikle mastering mühendislerine yaptırtılır. Ancak yine kendiniz de zamanla nasıl mastering yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Comments


bottom of page