top of page

Müzik Prodüksiyonunda Kullanılan Ekipmanlar Nelerdir?Müzik prodüksiyon stüdyosu İyi donanıma sahip bir müzik stüdyosu, müzik prodüksiyonunda önemli bir rol oynar. Yüksek bütçeli müzik stüdyolarından, mütevazi ev stüdyolarına kadar başlıca kullanılan ekipmanlar nelerdir beraber inceleyelim.İşlemcisi Hızlı Bir Bilgisayar


 Bilgisayarınızın, kullandığınız Dijital Ses İşleme İstasyonunun (DAW) yüksek boyutlara sahip projeleri akıcı bir biçimde çalıştırabilmesi için, işlemcisi ve RAM miktarı ortalamanın üstünde olmalıdır. Örnek işlemciler olarak, Intel i7 serisi veya AMD 7000 serisi CPU’lar gerekli ihtiyacı gayet yeterli düzeyde karşılarken, daha düşük bir model olan Intel i5 veya AMD 5000 serisi de, hızlı bir seçenek olmasa da, yeterli bir seçim olacaktır. Maksimum verim için Intel i9 AMD 9000 serisini de tercih edebilirsiniz.

 RAM ihtiyacına gelirsek, çoğu Dijital Ses İşleme İstasyonları 4 veya 5 GB RAM’den fazla kullanmayacaktır.Dijital Ses İşleme İstasyonu (Digital Audio Workstation)


 Kendi tercihinize göre seçebileceğiniz Dijital Ses İşleme İstasyonları müzik prodüksiyonunda temel ihtiyaçlardan birisidir. Daha fazla bilgi almak için Müzik Prodüksiyonunda Kullanılan En İyi 5 Program isimli yazımıza bakabilirsiniz.Pluginler ve Sanal Stüdyo Teknolojileri (VST)


 Şarkınızda kullanmanız için sanal enstrümanlar ve sesi manipüle ederek istediğiniz forma kavuşturmanız için gerekli olan pluginler vardır. Biraz araştırma yaparak ücretsiz veya ücretli birçok plugine rast gelebilirsiniz. En çok kullanılan pluginler; Native Instruments Kontakt, Serum, Sylenth, Synth1, Spitfire LABS ses paletinizi genişletmenize yardımcı olabilir. Daha fazla bilgi için VST Nedir? isimli yazımıza bakabilirsiniz.Ses Kartlarıses kartı Ses kartları, bilgisayarınız ve ses kaynaklarınız arasında köprü işlevi görür. Mikrofonlarınız, enstrümanlarınız ve stüdyo monitörlerinizi bağladığınız yerdir. Ses kartları dijital ve analog sinyalleri alarak, onları daha sonra dinleyebileceğiniz şekilde bilgisayarınızın tanıyabileceği bir hale getirir.Stüdyo Monitörlerhoparlör Kaliteli stüdyo monitörler, sesi doğru bir biçimde geri dinlemeniz için gereklidir. Şarkınızın tüm frekanslarını duymanız için frekans tepki aralığı yüksek ve düz ekolayzer ayarlarına sahip bir referans monitör tercih etmelisiniz. Stüdyo monitörler, müzik prodüksiyonunun Mix ve Mastering alanlarında önemli bir role sahiptir.Referans Kulaklık:


kulaklık


 İyi bir kulaklık müzik prodüksiyonu için önemli bir role sahiptir. Eğer yüksek ses ile müziğinizi dinleyemediğiniz bir ortamdaysanız ya da bütçeniz doğru Mix ve Mastering yapacağınız bir monitör almak için yeterli değil ise kaliteli bir referans kulaklık almanız yeterli olacaktır.

Daha fazla bilgi için Müzik Prodüksiyonu İçin Hangi Kulaklığı Almalıyım? isimli yazımıza bakabilirsiniz.MIDI Klavyelermidi klavye


Sanal enstrümanları ve synthesizerları gerçek zamanlı olarak kaydetmek ve çalmak için MIDI klavye kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Comments


bottom of page