top of page

Compressor (Kompresör) Nedir? Nasıl Kullanılır?


Kompresör yazılımı


Compressor müziğin hem mixing hem de mastering aşamalarında kullanılan en önemli araçlardan biridir. Bir sesin ses aralığını, yani en kısık bölgesi ile en yüksek sesli bölgesi, düzenlememizde yardımcı olur. Böylelikle şarkıda dynamic range (ses aralığı) fazla değildir ve dinleyeni yormaz.


Compressor genellikle bir vokal kaydını alırken, şarkıcının bazı notaları yüksek sesli bazı notaları kısık söylemesiyle ortaya çıkan, kayıttaki dynamic range aralığını azaltmada kullanır. Aynı şekilde bir enstrüman kaydında da kullanılabilir.


Compressor Parametreleri Nelerdir?


 Bir kompresör genellikle 6 ana parametreye sahiptir. Bunlar; Threshold, Ratio, Knee, Attack Time, Release Time ve Makeup Gain olarak ayrılır.


Threshold


 Threshold, compressorün işleme başladığı eşiktir. Bu eşiğin değeri desibellerle (db) ifade edilir.grafikRatio


 Sinyalin thresholdu geçtikten sonra ne kadar compressor tarafından işleneceğini belirlediğimiz ayardır. Standart bir compressorde, x:1 oranı, sinyalin her x derecesini geçtiğinde 1 desibel oranında compression uygulanacağı anlamına gelir.


Knee


 Sinyalin belirlenen thresholda ne kadar sürede ulaşacağının ayarlandığı ayardır. Knee oranı 0 ise sinyal, sert bir şekilde direkt olarak compressor e ulaşır. Ancak yüksek knee oranı ile sinyal, yumuşak bir şekilde threshold a ulaşır ve compression başlar.Attack ve Release Time 


Compressorü etkin kılan parametrenin threshold olduğunu söylemiştik ancak sesin ne zaman işleneceğini belirleyen ana parametre attack ve release timelarıdır. Ses thresholdu geçtikten sonra hemen işlenmez. Ses sinyali thresholdu geçtikten sonra ve thresholdun altına düştükten sonra compressor tarafından sesin işlenmesi zaman alır.


Attack time: Sinyalin thresholdu geçtikten ne kadar sonra, sıfır compressiondan, ratio ile belirlenen compression oranına ulaşacağını belirleyen parametredir.


 Ses sinyali zamanla thresholdun altına düştüğünde, compressionun ne kadar zamanla duracağını, zamanla azalacağını belirlediğimiz parametre Release Timedır.


Make up Gain


Compressorün sadece thresholdu geçen sinyalleri etkilemesinden ötürü sesin yüksekliğinde kısılmalar meydana gelir. Bu kısılmaları telafi etmek için ses düzeyinde yükseltme yapmamız gerekli. Makeup Gain işte bu işe yarar.ses dalgası

Compress edilmemiş sinyal ve Compress edilmiş sinyal arasındaki fark
Comments


bottom of page