top of page

Pioneer Cihaz Serileri Nelerdir?


Pioneer DJ cihazı

Pioneer firmasının DJ cihazları, eğlence sektöründe en çok kullanılan DJ cihazlarıdır. Club, Pub, Lounge gibi konsept mekanlarda ve festival gibi büyük organizasyonlarda sıklıkla tercih edilmesi DJ'lik sektöründe Pioneer cihazlarını vazgeçilmez hale getirmiştir. Pioneer cihazlarını bilmek, modellerine hakim olmak bir DJ için çok önemlidir.


Pioneer DJ'in bir çok cihazı bulunmaktadır. Bu cihazlar bir cihaz serisi içerisinde farklı modeller olarak kullanıcılara sunulmuştur. İhtiyaç durumuna ve nerede çalınacağına göre bir DJ cihaz tercihinde bulunur.  


Bu içeriğimizde pioneer cihaz serilerinin ne olduğunu ve özelliklerini inceleyeceğiz. Cihaz serilerindeki modellerin tanıtımıyla ilgili bilgi almak için Pioneer DJ serisinin modellerini açıkladığımız diğer blog yazılarımızı inceleyebilirsiniz.


DJ ekipmanları konusunda önde gelen bir marka olan Pioneer DJ'in cihaz serileri:


CDJ Serisi:


DJ player

CDJ serisi, profesyonel DJ'ler için tasarlanmış Pioneer DJ'in en üst model profesyonel cihaz serileridir. Cihaz özellikleri olarak üst düzey modifiye edilmiştir ve içerisindeki ses kartının ve ses çıkışlarının kalitesi neticesiyle tomorrowland , ultra music festival gibi büyük organizasyonlarda tercih edilmektedir. Club, Pub, Lounge gibi mekanlarda da sıklıkla tercih edilmektedir.


Bir CDJ set up ta 2 CDJ Player ve ortasında bir DJM mikseri bulunur. 3 ayrı parçadan oluşup bir set up halini almaktadır. Pioneer DJ'in en büyük boyutlara sahip cihaz serileridir. Müzikler CD, USB ve SD Card aracılığıyla çalışabilmektedir.


DJM Serisi:

Pioneer DJ Mikseri

DJM serisi, Pioneer DJ'in mixer serisidir. Genellikle CDJ serisi ile birlikte kullanılmaktadır. Kulüp ve canlı performans ortamları için tasarlanmıştır.

Bu serideki modeller genellikle çoklu giriş ve çıkışlara, efektler ve özel performans kontrollerine sahiptir.


XDJ Serisi:

DJ cihazı

XDJ serisi all in one özelliğinde tek parça halinde bir set up olan cihaz serileridir. Ortasında büyük bir ekran bulunur ve tek ekran ile yönetilmektedir. CDJ serisinden sonra pioneerin ikinci profesyonel dj serisidir. Festivallerde tercih edilmese de Club, Pub, Lounge tarzı yerlerde sıklıkla tercih edilir. Müzik aktarımı USB veya SD Card ile yapılır. CD kullanılmaz. Bilgisayar yazılımları ile kullanımı da yaygındır.


DDJ Serisi:


DJ kontrol cihazları

DDJ serisi, DJ'lerin bilgisayar yazılımları aracılığıyla DJ'lik yaptıkları cihaz serisidir. Model özelliklerine göre Rekordbox ve Serato DJ Pro yazılımları ile çalışmaktadır. Başlangıç ve profesyonel olan modelleri vardır. Bireysel kullanım ve özel etkinlikler için daha kullanışlıdır. DJ geçişlerinde usb gibi pratik olmadığı için Club, Pub, Lounge tarzı yerlerde tercih edilmezler. Bu seride performans padleri sıklıkla tercih edilmektedir.


RMX Serisi:

dj ekipmanı

RMX serisi, efekt işlemcilerinden oluşur. DJ cihazları ile birlikte kullanılır. Kullanımı çok yaygın olmasa da DJ performanslarına ve setlerine ekstra yaratıcılık ve renk katmak için kullanılır.

Bu serideki modeller genellikle farklı efektler, döngüler ve filtreler içerir. Her seride farklı modeller ve özellikler bulunur. DJ'ler ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre seçim yaparlar.


Toraiz Serisi:

dj ekipmanı

Toraiz serisi, müzik prodüksiyonunda veya DJ performanslarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. DJ performanslarında loop, sampler, drum kits gibi ekstra özellikler sunarak performansa katkı sağlar.

Comments


bottom of page