top of page

Müzik Prodüktörü Nasıl Olunur?


müzik prodüksiyonu

Her hit şarkının ve ikonik albümün arkasında müziğe yön veren bir müzik prodüktörü vardır.Müzik prodüktörlüğü, çağımız dünyasında yaratıcılık üzerine yoğunlaşan mesleklerden bir tanesidir. Müzik prodüksiyonu; aranjörlük, ses dizaynı, ses mühendisliği, kompozitör (bestekarlık) ve daha fazlası olmak üzere kendi içinde 20 den fazla iş kollarına ayrılır.


Bu yazımızda ister amatör olarak, ister profesyonel olarak kendi müziğinizi yapmaya başlamanız için hangi adımları atmalısınız, ihtiyacınız olan bilgiler nelerdir onlardan bahsedeceğiz. Müzik Prodüksiyonuna Nasıl Başlarım?


1- Müziksel Yeteneğinizi Geliştirin.


 Müzik prodüksiyonuna başlamanız için temel bir müzik eğitiminizin olması sizi bir adım öteye taşır. Bir enstrüman çalmayı öğrenerek başlayabilirsiniz. Piano, gitar, bateri gibi enstrümanlar hakkında bilgi sahibi olmak ve tecrübe kazanmak; melodi, armoni, ritim gibi teorisel konular hakkında bir fikre sahip olmanızı sağlar.

  Müzik prodüksiyonuna başlamanız için bir enstrümanda çok iyi olmak zorunda değilsiniz. Müzik teorisi hakkında genel bir bilgiye sahip olmanız, şarkınızı oluşturacak olan temel kuralları bilmeniz yeterli olacaktır.


2- Dijital Ses İşleme İstasyonları - Müzik Yapacağınız Programı Öğrenmek (DAW)

 

Şarkınızı oluşturmak için bir Dijital Ses İşleme İstasyonuna (DAW’ye) ihtiyacınız var. Sektörde ileri gelen ve popüler uygulamalar; FL Studio, Ableton Live, Logic Pro ve Pro Tools’dur.

 Sizin için en iyi seçeneği seçmek için Dijital Ses İşleme İstasyonlarını anlattığımız şu yazımıza bakabilirsiniz; (Müzik Prodüksiyonunda Kullanılan En İyi 5 Program)


3- Dikkatli Dinleme Yapın.


 Alanında gelişmiş müzik prodüktörleri aynı zamanda da çok iyi bir dinleyicidir. Klasik müzikten Hip-Hop’a, House müzikten, Dubstep’e kadar müzik türleri hakkında geniş bir bilgiye sahiptirler. Hangi tür müzikte hangi ritimlerin kullanıldığı, hangi ses elementlerinin öne çıkarıldığı hakkında bilgi sahibi olmanız sizin yararınıza olacaktır.


4- Prodüksiyonun Teknik Kısmını Öğrenmek.


 Müzik prodüksiyonu, sanatın ve bilimin iç içe geçtiği bir alandır. İyi bir müzik prodüktörü olmak için önce birden fazla prodüksiyon tekniği öğrenmeliyiz. Bu; ses sentezi, mixing, mastering ve müzik aranjörlüğünü içerir. Farklı sesler oluşturmak, istediğiniz sesi elde etmek için sesi nasıl manipüle edeceğinizi öğrenmek en önemli adımlardan biridir.


5- Sabırlı olun.

 Başarılı bir müzik prodüktörü olmak, zaman, disiplin ve özveri gerektirir. Çeşitli başarısızlıklara, kafa karışıklıklarına rağmen müziğinize sadık kalın. Piyasa trendlerini ve yenilikleri iyi gözlemleyin.

Müzik Prodüksiyonuna Nasıl Başlanır?

Comments


bottom of page