top of page

DJ Performansı İçin Gerekli Olan Ekipmanlar Nelerdir?


DJ cihazı ve dj ekipmanları

DJ performansı için gerekli ekipmanlar, müziklerin mix aşamalarında bir DJ'in ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli olan ekipmanlardır. Müziği yönetme aşamasında jog wheel, tempo, efekt paneli, pad gibi fonksiyonel özelliklerin bulunduğu cihazlardır.


DJ cihazları profesyonel ve başlangıç cihazları olarak ayrılmaktadır. Kullanım tercihine göre bir DJ cihaz modeli tercihinde bulunmak gerekir. DJ'liğe yeni başlayanlar için başlangıç ekipmanları tavsiyesinde bulunduğumuz makalemizi inceleyebilirsiniz.


İşte tipik olarak bir DJ performansı için gereken temel ekipmanlar:


DJ Cihazı:

DJ'lerin müzik çalmak, efektler eklemek ve geçiş yapmak için kullandığı temel ekipmandır.


DJ cihazı ve dj mikseri

DJ Cihazları serilere ayrılmaktadır. DJ ihtiyaç durumuna göre bir cihaz tercihinde bulunur. All in one olarak tek parça olabilir veya üç ayrı cihaz birleşerek DJ cihazını oluşturur. DJ cihazları temel olarak bilgisayar yazılımı ile kullanılan modeller (kontroller) veya usb ile çalınan modeller olarak ayrılmaktadır.


Cihaz serilerini ve özellikleri öğrenmek için cihaz serileri hakkında bilgi verdiğimiz makalemizi inceleyebilirsiniz.


Kulaklık:

DJ'in müzik seçerken ve performans sırasında mix'leri dinlemesini sağlar.

İyi bir izolasyon ve net ses sağlamalıdır.


DJ performansları için yeterli sesi alabilmek önemlidir. Beatmaching esnasında bas frekanslarını iyi duyabilmek ve ortam sesini yönetebilmek gerekir. Bireysel kullanım için normal bir kulaklık yeterli olabilir ancak bir clubta DJ kulaklığına ihtiyaç duyulur.


Hoparlörler veya Monitörler:

Etkinlik yapılan yerde DJ, ortam sesini çoğu zaman net bir şekilde duyamaz. Bunun sebebi DJ'in performans verdiği DJ kabininin ortam sesinden uzak olmasıdır. DJ'in müziği ve mix'leri dinleyebilmesi ve kanallar arasında ses desibelini ayarlayabilmesi için aktif hoparlörler monitör olarak kullanılır.


Genellikle yüksek ses düzeylerine dayanıklı ve net ses sağlayan hoparlörler tercih edilir.


Bilgisayar ve DJ Yazılımı:

Bazı DJ'ler, bilgisayar aracılığıyla müzikleri yönettiğimiz kontroller bir cihazı tercih edebilir. Dijital müzik koleksiyonlarını yönetmek ve çalmak içinde bir bilgisayar ve DJ yazılımı kullanılır. Bu yazılımlar, müzik mix'leri oluşturmak, efektler eklemek ve DJ performansını kontrol etmek için çeşitli araçlar sunar.


DJ repertuarında bulunduğu müzik arşivini performans sırasında kullanabilmek için bilgisayar yerine usb de tercih etmektedir.

Eğer bilgisayar aracılığı olmadan kullanılabilen bir cihaz mevcut da varsa bilgisayar yerine usb de tercih edilebilir.


Mikrofon:

DJ'in anons yapması, atmosferi arttırmak için konuşması ve seyirci ile iletişim kurması için gerekli olan ekipmandır. Kablolu veya kablosuz (telsiz) mikrofon modelleri tercih edilir.


DJ Standı veya Masası:

Bir DJ, Ekipmanlarını organize etmek ve kullanımını kolaylaştırmak için stand kullanmayı tercih edebilir. Bilgisayar ile kullanımı kolaylaştırmak için laptop standı sıklıkla tercih edilmektedir.


DJ performansları ayakta gerçekleştirilen performanslar olduğu için DJ masasının da yüksekliğinin ayakta performans için yeterli olması gerekir. Cihazı rahat kullanabilmek DJ için önemlidir. Genellikle mekanlar bu ihtiyacı karşılarlar.


Kablo ve Bağlantı Aksesuarları:

Hoparlörler, mikser, DJ cihazı ve diğer ekipmanları bağlamak için gerekli kablolar ve adaptörleri içerir. DJ'in kendi ekipmanıyla beraber mutlaka getirmesi gereken kablolardır.


Comments


bottom of page